טיול בנחל דישון

אורך: משתנה, תלוי ברצון וביכולת

קושי טכני: קל. המסלול מישורי כמעט לכל אורכו. אין עליות או ירידות רציניות

מים: עקב שאיבה הנחל יבש רוב ימות השנה. רצוי להגיע בחורף/תחילת האביב, כשהמים כן מצליחים לזרום והירוק ירוק מאוד. ההליכה כוללת חציה של הנחל – מי שלא מצליח להתאזן על אבנים יסיים את המסלול עם נעליים רטובות.

השביל שעוקב אחרי נחל דישון ארוך, ומי שיבחר לצעוד את כולו צפוי לטיול ארוך מאוד – אנחנו מדדנו כ- 18 ק”מ בספידומטרים של האופניים. ההולכים ברגל ירצו בוודאי לקצר את המסלול ולצאת באחת הנקודות שבהן הדרך פוגשת חניונים מסודרים בהם ניתן להשאיר רכבים.

בכל מקרה, לא מדובר במסלול מעגלי – דרושה הקפצת רכבים.

השביל הוא דרך ג’יפים נוחה לכל אורכו, והוא חוצה את הנחל שוב ושוב לכל אורך המסלול. עד כה טיילנו בדישון 3 פעמים: בפעם הראשונה היו מים בנחל והחציות היו רטובות. בפעם השניה הנחל היה יבש לחלוטין. בפעם השלישית שוב היו מים, בכמות גדולה במיוחד, והזרימה גלשה מעבר לנקודות החצייה הרגילות ושטפה את השביל עצמו. לא הייתה דרך להישאר יבשים ודשדשנו במים בגובה קרסול לאורך קטעים ארוכים (ומהנים).

בנקודות החצייה הרשמיות המים הגיעו לגובה ברכיים, ובמקומות מסוימים ניתן למצוא בריכות עמוקות יותר, לטובת טבילה מלאה, לאלו שנהנים לרחוץ במים קרים גם בעונות קרירות יחסית.

נקודת התחלת הטיול תהיה מפגש נחל דישון עם כביש מספר 899 (כשני ק”מ צפון מערבית ליישוב ריחניה).

נקודת הסיום:

  1. אפשרות קצרה – הנקודה בה הנחל חוצה את כביש מספר 866. אורך המסלול 6-7 ק”מ
  2. אפשרות ארוכה – מוצא הנחל סמוך לכביש 90. השארת רכבים ניתנת חצי ק”מ דרומית לגבעת חזק. הגעה לשם דרך מחלף אילת השחר והשביל שסימונו אדום ומספרו 2130 (במפות סימון שבילים). אורך המסלול כ- 14-15 ק”מ
  3. אפשרות מאוד ארוכה – סיום בקיבוץ איילת השחר. כ- 18 ק”מ. זו לא אופציה מקובלת – אנחנו עשינו את זה כחלק ממסלול אופניים מעגלי שיצא מאיילת השחר, ונמשך כ-30 ק”מ לא קלים

ניתן לשלב במסלול גם הליכה בנחל אביב שפוגש את הדישון בערך באמצע הדרך. נהוג לרדת בנחל אביב, לחבור לדישון ואז להתקדם במורד או מעלה הנחל.

כמה נקודות חשובות:

המסלול מאוד פופלארי. בביקור האחרון שלנו פגשנו מטיילים רבים, רוכבי אופניים, טרקטורונים, ג’יפאים ורוכבי סוסים. הנחל ארוך ויש מקום לכולם, אבל מי שמחפש בדידות יצטרך להגיע לנחל באמצע השבוע ולהימנע מסופי שבוע וחגים.
הדרך לכל אורכה חשופה לשמש. אם מזג האוויר חם יש לקחת בחשבון בעיה של קרקע לוהטת. מצד שני, אם יש מים בנחל אפשר להתקרר בקלות יחסית וליהנות ממירב היתרונות של קרבת המים.

* הבהרה: באופן רשמי הטיול בנחל מותר לכלבים על רצועה בלבד.

דרגת קושי:1

אורך המסלול: 18 ק"מ

זוהי המלצה בלבד, ואין בה כדי להטיל על אתר האינטרנט “ארצה” אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לכלבם ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.